Otevřít menu

Dnes : 0
podrobnosti

OBRÁZEK : historie.jpg

Historie knihovny (vypsáno z kroniky, která je umístěna na předních listech přírůstkového seznamu knihovny)

OBRÁZEK : knihovnik.jpg

Tomáš Barták byl prvním žalkovským knihovníkem.

Narodil se r. 1783 v Žalkovicích. Byl obecním písařem a kronikářem. Největší zásluhu si získal jako buditel národnosti české na Moravě. Od roku 1832z „krejcárků“, které někteří žalkovičtí statkáři každou sobotu skládali dal dohromady s J. Ohéralem a L. Táborským sbírku českých knih, časopisů a nazval ji „Žalkovskou obecní knihovnou“. Knihy nejen půjčoval, ale sám z nich při různých příležitostech na veřejnosti předčítal. Knihovna v Žalkovicích byla jednou z prvních obecních knihoven na Moravě. Roku 1842 vláda knihovnu zakázala. V letech 1848 – 1849 knihovna přičiněním rychtáře

J. Bradíka, T. Bartáka a jeho syna, J. Ohérala spisovatele fungovala, ale bez úředního povolení. Roku 1870 byl vytvořen v Žalkovicích „Čtenářský spolek“, který byl oficiálně schválen.

OBRÁZEK : 7.jpg Významné osobnosti obce OBRÁZEK : 7.jpg

Josef Bradík, narozen 30.10. 1905 v Žalkovicích, zemřel 17. 2. 1980 v Brně.

Byl slévárenským odborníkem a pedagogem. Pocházel z rolnické rodiny. Maturoval na české reálce v Kroměříži. V roce 1931 absolvoval strojní obor na ČVŠT v Brně. Po absolvování ČVUT pracoval jako konstruktér v České zbrojovce v Brně. Dále působil v TOSu Kuřim, CVÚM Brno a pedagogicky působil na strojnické fakultě VUT Brno. Člen ÚV slévárenské společnosti ČSVTS, který své poznatky z oboru publikoval v učebních textech a odborných časopisech.

OBRÁZEK : 7.jpg

Josef Hanák, narozen 17. 3. 1873 v Žalkovicích, zemřel 4. 11. 1961 v Bzenci.

Byl katolickým knězem, Msgre, spisovatelem a historikem. Gymnázium studoval v Kroměříži a v Přerově. Bohosloví studoval v Olomouci, kde se stýkal s Dostalem-Lutinovem, Langem a s dalšími osobnostmi. Jako kněz působil do roku 1903 na několika místech. Byl regionálním historikem - napsal Paměti města Bzence, Dějiny vinařství v Bzenci, Domácí řád židovské obce v Bzenci, publikoval v Arše a Hlídce řadu esejí o francouzské náboženské literatuře. Překládal francouzské romány a novely. Byl předsedou Katechetského spolku, čestným členem Zemského vinařského spolku a členem olomoucké DLU.

OBRÁZEK : 7.jpg

Jan Ohéral, narozen v Žalkovicích 21. 9. 1810, zemřel ve Vídni 22. 7. 1868. Studoval na gymnáziu v Kroměříži a v Olomouci. Po prvním semestru zanechal studia filosofie v Brně a věnoval se literatuře a žurnalistice.

1848–1849 vedl první český časopis na Moravě Týdenník

1849–1853 vedl redakci Moravských Národních novin

1858–1864 byl spolupracovníkem pražských německých časopisů

Po jejich zániku pracoval pro vídeňské vládní noviny.

Pamětní deska J. Ohéralovi je umístěna na budově bývalé piaristické koleje v Pilařově ulici v Kroměříži.

V Žalkovicích byla pamětní deska odhalena v roce 1969.

Jan Ohéral (rozšířený životopis)

OBRÁZEK : 7.jpg

František Pospíšil, narozen v Žalkovicích 8. 8. 1896, zemřel ve Vlkoši 9. 7. 1970.

Byl pedagogem a výtvarníkem (květinová zátiší, portréty a krajinomalby).

Na Kroměřížsku učil ve Střílkách a Zlámance.

OBRÁZEK : 7.jpg

OBRÁZEK : thumb2509.jpgJosef K. Sumec, narozen v Žalkovicích 28. 6. 1867 , zemřel v Brně

9. 7. 1934.

1893–1895 UK v Praze - asistent fyzikálního ústavu.

1896–1902 elektrotechnická továrna Bartelmus, Donát a spol. v Brně - ředitel laboratoře, šéfelektrik.

1902–1932 Česká vysoká škola technická v Brně (mimořádný a od r. 1907 řádný profesor elektrotechniky, rektor v l. 1912–1913, děkan odboru strojního inženýrství a elektroinženýrství v letech 1905–1906, 1915–1916, 1926–1927).

Věnoval se též akustice a hudbě, zejména ladění klávesových nástrojů. Konstruoval harmonia, což konzultoval také s Leošem Janáčkem. Přispíval do Hudebního slovníku a přednášel též krátce na brněnské konzervatoři.

OBRÁZEK : 7.jpg

Josef Vaníček (1847 - 1907) - od roku 1889 až do smrti Žalkovský starosta.

Zasloužil se o regulaci Moštěnky. Rozvodněná Moštěnka přinášela každoročně velké škody. Od roku 1892 usilovali občané o její regulaci. Jejich požadavkům bylo vyhověno až v letech 1902 – 1903. Regulace byla provedena za pomocí Italů. Přesto se však v roce 1910 Moštěnka vylila z břehů a zatopila obec. Výška hladiny vody za tehdejší povodně je označená pamětní deskou, která je umístěná na objektu, ve kterém je v současnosti obchod se smíšeným zbožím.

Josef Vaníček byl zakladatelem významného Hospodářského nákupního a prodejního družstva v Kroměříži v roce 1898.

OBRÁZEK : 7.jpg

Do Žalkovic také zavítal spisovatel Svatopluk Čech.

Pobýval na faře a odpočíval ve stínu lípy, která dodnes stojí u kostela.

Na ní je připevněna pamětní deska, která připomíná tuto událost ze dne

29. června 1881.

OBRÁZEK : svatcech.jpg